Tapk ugniagesiu gelbėtoju


Mokomoji parodėlė


Susipažinkite su ugniagesybos sportu!
ARTIMUI PAGALBA - DIEVUI GARBĖ
Nemuno g. 2-1, LT - 44294, Kaunas tel. (8-37) 37 23 37, faks. (8-37) 37 23 39
el. p. kaunas.pgv@vpgt.lt

Nudegimai

Nudegimai

Žmonės, būdami gamtoje, retai susimąsto apie tykančius pavojus. Vienas jų – iš Kaukazo kilęs ir pastaraisiais dešimtmečiais Lietuvoje išplitęs Sosnovskio barštis, kurio sultys žmonėms ir net gyvūnams sukelia odos nudegimus, o nuo alerginės reakcijos net mirštama.

 

 

Sosnovskio barščiai dažnai auga paupiuose, pievose, laukuose, tačiau sutinkami ir soduose bei daržuose, nes seniau auginti kaip pašarinis augalas. Šis augalas plinta labai sparčiai, sunkiai išnaikinamas, nes tūkstančiai vieno augalo subrandintų sėklų išlieka daigios keletą metų, o sunaikintas augalas atželia iš šaknų. Esant palankioms sąlygoms Sosnovskio barštis užauga iki 3–5 m aukščio, stiebo skersmuo ties pamatu pasiekia iki 12 cm, o žiedyno – iki 0,5 m. Augalo lapai ir kamienas šiurkštūs ir plaukuoti. Žiedynas yra skėčio formos, panašus į krapų, tik kur kas didesnis. Žydi liepą–rugsėjį.

 

Šis augalas pavojingas žmogui, nes visos augalo dalys kaupia labai daug ypač stipraus alergeno – furanokumarino, kuris, prisiartinus prie augalo, jį skinant ar šienaujant, gali smarkiai apdeginti neapsaugotą odą, sukelti ypač stiprią organizmo alerginę reakciją – odos paraudimus, dideles vandeningas pūsles, kurios plyšusios virsta ilgai negyjančiomis žaizdomis, ypač tai būdinga saulėtomis dienomis, kai ši medžiaga išsiskiria į orą.

 

 

Svarbu žinoti, jog augalo sultims patekus ant odos, rekomenduojama tuoj pat nuplauti vandeniu su muilu. Po to reiktų pasitarti su gydytoju, net ir tuo atveju, jei ant odos ir nepastebėjote pažeidimų. Nudegimas gali išryškėti ne iš karto, o po 2–3 dienų.

 

Užkrauta per 0.01 sekundes
2,682,579 unikalūs lankytojai